Products
Tunnel slide 30°/36°
The most important information
| Age group ? | 4+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 3 persons |
| Activities ? | Physical activity, Slide |
Technical data
| Device length ? | 7,28 m |
|---|---|
| Device width ? | 4,57 m |
| Device height ? | 5,25 m |
| Free fall height ? | 0,82 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 460.00 kg |
| Heaviest single item ? | 405.00 kg |
| Minimum room length ? | 9,04 m |
| Minimum room width ? | 6,21 m |
| Minimum room height ? | 0,00 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 2,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 100x040x040 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Floor area: 4.55 x 7.30 m
Minimum space: 6.20 x 9.05 m
Slide attachment height: 4.00 m
Slide inclination: 30°/36°
Slide width: 0.80 m
Sliding plate thickness: 2.5 mm
Course: Curve 40° right
Slide segments made of stainless steel, particularly low-noise due to tunnel shape, welded into a two-part slide for transport reasons, incl. respective flange connection at the separation point for easy assembly by bolting on site.
Including support post made of stainless steel tube Ø 120 x 3 mm, stainless steel mounting flange.
Please note that there must be a suitable base (wooden platform or planks, concrete foundation or similar) in the area of the flange on the slide seat.
For your planning, please note that stainless steel slides should be orientated to the north-east or in the partial shade of trees due to the possible heating of the slide surface.
Foundations (client-provided)
3 pcs. 1.00 x 0.40 x 0.40 m
1 piece 0.40 x 0.40 x 0.60 m
Concrete volume: 0.70 m³
Assembly time
2 fitters 2 hours each, plus lifting gear
(without foundation)
Free fall height
0,82 m
Suitable for
Children aged 5 and over,
public playgrounds etc.
Movement activities.
Item number: 941000030




