Products
Mini basketball unit
The most important information
:
;
| Age group ? | 3+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 9 persons |
| Activities ? | Physical activity |
Technical data
:
;
| Device length ? | 1,10 m |
|---|---|
| Device width ? | 1,00 m |
| Device height ? | 3,30 m |
| Free fall height ? | 0,00 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 80.00 kg |
| Heaviest single item ? | 40.00 kg |
| Minimum room length ? | 0,00 m |
| Minimum room width ? | 0,00 m |
| Minimum room height ? | 0,00 m |
Assembly & Foundations
:
;
| Assembly time ? | 1,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 060x060x060 |
Product Downloads
:
;
Product description
:
;
Technical data
Total height: 3.30 m
Basket height: 2.60 m
Equipment room: 1.00 x 1.10 m
Weight: 40 kg heaviest individual part
80 kg in total
- Support post made of tubular steel, Ø 121 x 4 mm, hot-dip galvanised, with screwed-on basket holder, stainless steel 1.4301, tube Ø 48.3 x 5 mm
- Target board made of highly weather-resistant coloured HPL laminate, 20 mm, with coloured logo, „fun“
- Target ring made of bent stainless steel tube Ø 38 x 2 mm
Foundation (on site)
1 piece 0.60 x 0.60 x 0.60 m
Concrete volume: 0.22 m³
Assembly time
2 fitters 1 hour each
(without foundation)
Suitable for
Users from 3 years
public playgrounds etc.,
sporting activities
Item number: 058232001
This Kaiser & Kühne product enables:




