Products
Small goal
The most important information
:
;
| Age group ? | 2+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 13 persons |
| Activities ? | Physical activity |
Technical data
:
;
| Device length ? | 3,12 m |
|---|---|
| Device width ? | 0,12 m |
| Device height ? | 2,05 m |
| Free fall height ? | 0,00 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 105.00 kg |
| Heaviest single item ? | 40.00 kg |
| Minimum room length ? | 0,00 m |
| Minimum room width ? | 0,00 m |
| Minimum room height ? | 0,00 m |
Assembly & Foundations
:
;
| Assembly time ? | 1,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 050x050x060 |
Product Downloads
:
;
Product description
:
;
Technical data
Size: 3.00 x 2.00 m
Length: 3.15 m
Weight: 40 kg heaviest individual part
105 kg in total
Tubular steel door frame, hot-dip galvanised.
Foundations (client-provided)
2 units 0.50 x 0.50 x 0.60 m
Concrete quantity: 0.30 m³
Assembly time
2 fitters 0.5 hours each
(without foundation)
Suitable for
from 3 years,
public playgrounds etc.,
sporting activities.
Item number: 058130000
This Kaiser & Kühne product enables:




