Products
Street goal
The most important information
:
;
| Age group ? | 2+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 13 persons |
| Activities ? | Physical activity |
Technical data
:
;
| Device length ? | 1,35 m |
|---|---|
| Device width ? | 0,85 m |
| Device height ? | 0,85 m |
| Free fall height ? | 0,00 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 35.00 kg |
| Heaviest single item ? | 0.00 kg |
| Minimum room length ? | 0,00 m |
| Minimum room width ? | 0,00 m |
| Minimum room height ? | 0,00 m |
Assembly & Foundations
:
;
| Assembly time ? | 0,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 0 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 030x030x040 |
Product Downloads
:
;
Product description
:
;
Technical data
Total height: 0.85 m
Base area: 0.87 x 1.40 m
Width: 1.40 m
Weight: 35 kg in total
Welded stainless steel construction consisting of door frame (Ø38 x 2 mm) and tubular mesh struts (Ø20 x 2 mm).
Foundations (client-provided)
3 pcs. 0.30 x 0.30 x 0.40 m
Assembly time
Delivered in one piece
Suitable for
Children aged 3 and over,
public playgrounds etc.,
sporting activities
Item number: 058100000
This Kaiser & Kühne product enables:




