Products
Flyerbars Part 2
Select variant:
The most important information
| Age group ? | 14+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Calisthenics |
| Number of users ? | 4 persons |
| Activities ? | - |
Technical data
| Device length ? | 5,51 m |
|---|---|
| Device width ? | 0,11 m |
| Device height ? | 2,41 m |
| Free fall height ? | 2,32 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 180.00 kg |
| Heaviest single item ? | 32.00 kg |
| Minimum room length ? | 9,61 m |
| Minimum room width ? | 4,21 m |
| Minimum room height ? | 2,41 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 1,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 050x050x060 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Equipment room: 5.51 x 0.11 x 2.41 m
Minimum space: 9.40 x 4.00 x 2.41 m
Impact area: 37 m²
Total height: 2.41 m
High bar heights: 1.75/2.30 m
Free fall height: 2.32 m
Weight: 32 kg heaviest individual part
180 kg in total
United Bars
Support post made of stainless steel tube Ø 114.3 x 3 mm
Horizontal bars made of stainless steel tube Ø 38 x 5 mm
This product is certified in accordance with the requirements of EN 16630 („Outdoor stationary fitness equipment“).
Fitness equipment of this type is not intended for installation on or in the immediate vicinity of children's playgrounds in accordance with the EN 1176 series of standards.
Foundations (client-provided)
4 units 1.40 x 0.50 x 0.60 m
Concrete volume: 1.7 m³
Assembly time
2 fitters 0.5 hours each
(without foundation)
Suitable for
Teenagers and adults
(minimum height 1.40 m)
Physical activities
Item number: 057612900
This Kaiser & Kühne product enables:




