Products
Upper body exerciser
The most important information
| Age group ? | 14+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Trim paths |
| Number of users ? | 2 persons |
| Activities ? | Physical activity |
Technical data
| Device length ? | 0,93 m |
|---|---|
| Device width ? | 0,50 m |
| Device height ? | 1,61 m |
| Free fall height ? | 0,00 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 45.00 kg |
| Heaviest single item ? | 25.00 kg |
| Minimum room length ? | 3,93 m |
| Minimum room width ? | 3,50 m |
| Minimum room height ? | 1,61 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 1,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 050x050x030 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Base area: 0.93 x 0.50 m
Minimum space: 3.93 x 3.50 m (12 m²)
Total height: 1.61 m
Weight: 25 kg heaviest individual part
45 kg in total
Posts: tubular steel Ø 121 x 4 mm, hot-dip galvanised, powder-coated in RAL colour of choice (except fluorescent and mica colours)
Turntable: made of highly weather-resistant coloured HPL laminate, 15 mm
Metal components: Stainless steel
Please note
The equipment is optionally available as site-specific public playground equipment (certified to EN 1176) or as site-specific outdoor fitness equipment (certified to EN 16630).
If it is set up as fitness equipment, information on function and safety must be provided in the immediate vicinity. This can be done using an optionally available station sign.
Foundations (client-provided)
1 piece 0.50 x 0.50 x 0.30 m
Concrete quantity: 0.10 m³
Assembly time
2 fitters per 0.5 hour
(without foundation)
Suitable for
Persons: from 14 years
Height: from 1.50 m
Body weight: not relevant
Trim trails etc.,
sporting activities
Item number: 057134001
This Kaiser & Kühne product enables:




