Products
Safety and stretching rail
The most important information
| Age group ? | 14+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Trim paths |
| Number of users ? | 4 persons |
| Activities ? | Physical activity |
Technical data
| Device length ? | 3,35 m |
|---|---|
| Device width ? | 0,12 m |
| Device height ? | 1,22 m |
| Free fall height ? | 1,22 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 60.00 kg |
| Heaviest single item ? | 20.00 kg |
| Minimum room length ? | 6,35 m |
| Minimum room width ? | 3,12 m |
| Minimum room height ? | 1,22 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 1,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 050x050x060 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Base area: 0.12 x 3.35 m
Minimum space: 3.12 x 6.35 m (18 m²)
Total height: 1.22 m
Weight: 20 kg heaviest individual part
60 kg in total
Support post
Tubular steel Ø 121 x 4 mm, hot-dip galvanised, powder-coated in RAL colour of choice (except fluorescent and mica tones)
Railing: welded construction made of stainless steel tube 48.3 x 2 / 42.4 x 2 mm, material 1.4301
Fastening and functional components: Stainless steel
Please note
The equipment is optionally available as site-specific public playground equipment (certified to EN 1176) or as site-specific outdoor fitness equipment (certified to EN 16630).
If it is set up as fitness equipment, information on function and safety must be provided in the immediate vicinity. This can be done using an optionally available station sign.
Foundations (client-provided)
2 units 0.50 x 0.50 x 0.60 m
Concrete quantity: 0.30 m³
Assembly time
2 fitters 1 hour
(without foundation)
Free fall height
1,22 m
Suitable for
Adults
Trim trails etc.,
sporting activities
Item number: 057038000
This Kaiser & Kühne product enables:




