Products
Leap frog post (0,60)
The most important information
:
;
| Age group ? | 3+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 1 persons |
| Activities ? | Physical activity, Physical activity |
Technical data
:
;
| Device length ? | 0,30 m |
|---|---|
| Device width ? | 0,30 m |
| Device height ? | 0,60 m |
| Free fall height ? | 0,60 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 17.00 kg |
| Heaviest single item ? | 0.00 kg |
| Minimum room length ? | 3,30 m |
| Minimum room width ? | 3,30 m |
| Minimum room height ? | 0,60 m |
Assembly & Foundations
:
;
| Assembly time ? | 0,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 0 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 040x040x040 |
Product Downloads
:
;
Product description
:
;
Technical data
Base area: Ø 0.30 m
Minimum distance: 2.00 m
Height: 0.60 m
Support posts: Robinia plywood Ø 120 mm, with stainless steel tubular base for the foundation and elevation of Robinia roundwood posts, Ø 120 mm, below the play level.
Springboard: high-pressure laminate 25 mm
Metal components: Stainless steel
Weight: 17 kg in total
Foundation (on site)
1 piece 0.40 x 0.40 x 0.40 m
Concrete quantity: 0.06 m³
Assembly time
Delivered pre-assembled in one piece
Free fall height
0,60 m
Suitable for
All age groups,
public playgrounds etc.
Physical activities
Item number: 052606700




