Products
Wide slide (1,40 m) flange fastening
The most important information
| Age group ? | 3+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 4 persons |
| Activities ? | Physical activity, Slide |
Technical data
| Device length ? | 3,05 m |
|---|---|
| Device width ? | 1,10 m |
| Device height ? | 2,40 m |
| Free fall height ? | 1,50 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 135.00 kg |
| Heaviest single item ? | 135.00 kg |
| Minimum room length ? | 6,55 m |
| Minimum room width ? | 4,10 m |
| Minimum room height ? | 3,00 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 0,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 0 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 125x040x040 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Floor area: 1.10 x 3.05 m
Minimum space: 4.10 x 6.55 m
Mounting height: 1.40 m
Seat height: 1.50 m
Slide inclination: 36°
Slide width: 1.10 m
Sliding plate thickness: 2.5 mm
Weight: 135 kg in total
One-piece stainless steel construction, with additional support in the outlet area. Particularly quiet due to the trough shape. Please note that a suitable base (wooden platform or planks, concrete foundation or similar) must be provided on site in the area of the flange on the slide seat.
For your planning, please note that stainless steel slides should be orientated to the north-east or in the partial shade of trees due to the possible heating of the slide surface.
Foundation (on site)
1 piece 0.40 x 1.25 x 0.40 m
Concrete quantity: 0.20 m³
Assembly time
is delivered in one piece
(without foundation)
Free fall height
max. 1.50 m
Suitable for
Children aged 3 and over,
Public playgrounds
Physical activities
Item number: 041446001
This Kaiser & Kühne product enables:




