Products
Freestanding slide (2,00)
The most important information
| Age group ? | 4+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 3 persons |
| Activities ? | Physical activity, Slide |
Technical data
| Device length ? | 4,35 m |
|---|---|
| Device width ? | 0,50 m |
| Device height ? | 2,75 m |
| Free fall height ? | 2,00 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 165.00 kg |
| Heaviest single item ? | 100.00 kg |
| Minimum room length ? | 7,85 m |
| Minimum room width ? | 4,15 m |
| Minimum room height ? | 3,50 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 1,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 085x040x040 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Base area: 0.50 x 4.35 m
Minimum space: 4.15 x 7.85 x 2.75 m (27 m²)
Total height: 2.75 m
Seat height: 2.00 m
Slide inclination: 38°
Slide width: 0.41 m
Cheek piece height: 0.17 m
Weight: 130 kg heaviest individual part
165 kg in total
Two-part stainless steel construction. Rung ladder with handrail. Seamless entry, slide and exit area, particularly quiet thanks to the slide plate thickness of 3 mm.
For your planning, please note that stainless steel slides should be orientated to the north-east or in the partial shade of trees due to the possible heating of the slide surface.
Foundations (client-provided)
2 units 0.40 x 0.85 x 0.40 m
Concrete volume: 0.27 m³
Assembly time
2 fitters 1 hour each
(without foundation)
Free fall height
2,00 m
Suitable for
Children aged 5 and over,
public playgrounds etc.
Physical activities
Item number: 041131000
This Kaiser & Kühne product enables:




