Products
Effect disc (for wall installation)
The most important information
:
;
| Age group ? | 2+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 2 persons |
| Activities ? | - |
Technical data
:
;
| Device length ? | 1,20 m |
|---|---|
| Device width ? | 0,30 m |
| Device height ? | 1,20 m |
| Free fall height ? | 0,00 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 75.00 kg |
| Heaviest single item ? | 0.00 kg |
| Minimum room length ? | 4,20 m |
| Minimum room width ? | 1,80 m |
| Minimum room height ? | 1,20 m |
Assembly & Foundations
:
;
| Assembly time ? | 1,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | - |
Product Downloads
:
;
Product description
:
;
Base area: 0.30 x 1.20 m
Discs Ø: 1.20 m
Weight: 75 kg in total
Mounting flange: hot-dip galvanised steel
Effect disc: High-pressure laminate 25 mm, milled band motif creates a wave-like swelling and diminishing around the centre.
Anti-friction bearing: and non-engaging.
Assembly time
2 fitters 1 hour each
Suitable for
All age groups,
public playgrounds etc.
Item number: 037185000




