Products
Sand play table
Select variant:
Gallery
Cactus
Arctic
Atlantic
Coffee Bean
Sapphire
Snow White
Deep Black
Poppy
Sun
Lemon
Forest
Nebula
Sweet Corn
Apricot
Gravel
Fjord
Bazaar
Tin
Willow
Patina
Highland
PoppyPLUS
Classic
When making your product enquiry, please pay attention to the article number shown above, which changes when you select a specific product variant (e.g. different colour scheme). The last selected variant is automatically transmitted with the enquiry.
The most important information
:
;
| Age group ? | 1+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 4 persons |
| Activities ? | Manual activity |
Technical data
:
;
| Device length ? | 0,70 m |
|---|---|
| Device width ? | 0,70 m |
| Device height ? | 0,50 m |
| Free fall height ? | 0,50 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 55.00 kg |
| Heaviest single item ? | 0.00 kg |
| Minimum room length ? | 3,70 m |
| Minimum room width ? | 3,70 m |
| Minimum room height ? | 0,50 m |
Assembly & Foundations
:
;
| Assembly time ? | 0,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 0 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 040x040x030 |
Product Downloads
:
;
Product description
:
;
Technical data:
Base area: 0.70 x 0.70 m
Minimum space: Ø 3.70 m (11 m²)
Height: 0.50 m
Weight: 55 kg in total
Table top: high-pressure laminate 20 mm
Metal components: Stainless steel.
Foundation (on site)
1 piece 0.40 x 0.40 x 0.30 m
Concrete quantity: 0.05 m³
Assembly time
Delivered pre-assembled in one piece
Free fall height
0,50 m
Suitable for
All age groups
public playgrounds etc.
manual activities.
Item number: 032111000
This Kaiser & Kühne product enables:




