Products
Sand play ship
Select variant:
The most important information
| Age group ? | 3+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 23 persons |
| Activities ? | Manual activity, Slide, Social activity |
Technical data
| Device length ? | 6,85 m |
|---|---|
| Device width ? | 6,40 m |
| Device height ? | 3,15 m |
| Free fall height ? | 1,20 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 850.00 kg |
| Heaviest single item ? | 75.00 kg |
| Minimum room length ? | 10,35 m |
| Minimum room width ? | 9,40 m |
| Minimum room height ? | 3,15 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 8,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 040x040x040 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Total height: 3.15 m
Floor area: 6.40 x 6.85 m
Minimum space: 9.40 x 10.35 m (55 m²)
Platform height: 0.60 to 1.20 m
Slide attachment height: 0.80 m
Seat height: 0.90 m
Slide inclination: 36°
Slide width: 0.60 m
Sliding plate thickness: 2.5 mm
Weight: 70 kg heaviest individual part
825 kg in total
Support post
Posts made of stainless steel tube Ø 120 mm, covered with non-detachable stainless steel post caps. Connection of the modular add-on parts to the uprights using solid and fully welded stainless steel weld-in sleeves without protruding connecting elements.
Platform floor
Platform floor made of boards, 30 mm thick and circumferential squared timber beams 45 x 100 mm. The dried sawn timber made of robinia is planed, bevelled and free of rotting knots. Force-fit floor fastening using special stainless steel brackets with a continuous bolt connection.
Attachments
- Tandem railing made of stainless steel tube, Ø 33.7 x 2 mm
- Panelled balustrade made of highly weather-resistant HPL laminate, fastened between stainless steel tubes Ø 33.7 x 2 mm
- Step railing made of stainless steel tube, Ø 33.7 x 2 mm
- Chain ladder with stainless steel rungs
- Megaphone horizontally rotatable 360
- Swivelling steering wheel
- Pouring pipe wall made of HPL laminate with sand pouring pipe including shut-off damper
- Sand lift with rubber transport container and a 4 mm stainless steel chain, designed as a circumferential element so that the transport container cannot be pulled into neighbouring play areas or open spaces
- Stainless steel transport rail with sand transport trolley
- Sand slide made of stainless steel tube with HPL laminate panel
- Counter, wave-shaped, made of coloured, highly weather-resistant HPL laminate, 20 mm
- Rubber flag with fabric insert for attachment to the stand post
- Attachable trough slide, 0.60 m wide, one-piece stainless steel construction, sheet thickness: 2.5 mm, with roll-off protection above the single-seat section
For your planning, please note that stainless steel slides should be orientated to the north-east or in the partial shade of trees due to the possible heating of the slide surface.
Metal components: Stainless steel
The robinia wood is treated with a water-repellent, breathable protective coating. In addition to protecting against moisture, this treatment also reduces cracking. The modular add-on parts transfer their forces directly to the uprights via a special adapter fastening. The screw connections are secured against unauthorised loosening.
Foundations (client-provided)
16 pcs. 0.40 x 0.40 x 0.40 m
1 piece 0.40 x 0.75 x 0.40 m
Concrete volume: 1.14 m³
Assembly time
2 fitters 8 hours each
(without foundation)
Free fall height
1,20 m
Suitable for
Children aged 5 and over;
Public playgrounds
Social/manual activities
Item number: 031650504
This Kaiser & Kühne product enables:




