Products
Cargo station
Select variant:
The most important information
| Age group ? | 2+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 17 persons |
| Activities ? | Manual activity, Social activity |
Technical data
| Device length ? | 3,40 m |
|---|---|
| Device width ? | 3,00 m |
| Device height ? | 2,55 m |
| Free fall height ? | 1,00 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 435.00 kg |
| Heaviest single item ? | 65.00 kg |
| Minimum room length ? | 6,40 m |
| Minimum room width ? | 6,00 m |
| Minimum room height ? | 2,55 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 7,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 040x040x040 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Floor area: 3.00 x 3.40 m
Minimum space: 6.00 x 6.40 m (34 m²)
Total height: 2.55 m
Platform height: 0.40/1.00 m
Weight: 65 kg heaviest individual part
435 kg in total
Support post
Standing posts made of robinia plywood, cylindrically milled, Ø 120 mm. Unprotected end grain surfaces are covered with non-detachable stainless steel post caps.
Stainless steel tubular base for the foundation and elevation of Robinia roundwood posts, Ø 120 mm, below the play level.
Platform floor
Platform floor made of boards, 30 mm thick and circumferential squared timber beams 45 x 100 mm. The dried sawn timber made of robinia is planed, bevelled and free of rotting knots. Force-fit floor fastening using special stainless steel brackets with a continuous bolt connection.
Attachments
- Robinia wooden balustrade, 125 x 30 mm
- Railing bracket, anti-roll, made of stainless steel tube, Ø 33.7 x 2 mm
- Tandem railing made of stainless steel tube, Ø 33.7 x 2 mm.
- Climbing post made of stainless steel tube Ø 159×3 mm, tread surface made of profiled stainless steel sheet
- Step channel with rubber sand wheel with fabric insert
- Sand lift with rubber transport container and a 4 mm stainless steel chain, designed as a circumferential element so that the transport container cannot be pulled into neighbouring play areas or open spaces
- Pouring pipe wall made of HPL laminate with sand pouring pipe including shut-off damper
- Sand pouring pipe
- Sand slide made of stainless steel tube with HPL laminate panel
Metal components: Stainless steel. The robinia wood is treated with a water-repellent, breathable protective coating. In addition to protecting against moisture, this treatment also reduces cracking. The modular add-on parts transfer their forces directly to the uprights via a special adapter fastening. The screw connections are secured against unauthorised loosening by cover caps.
Foundations (client-provided)
10 pcs. 0.40 x 0.40 x 0.40 m
1 piece 0.30 x 0.30 x 0.40 m
Concrete volume: 0.68 m³
Assembly time
2 fitters 7 hours each
(without foundation)
Free fall height
1,00 m
Suitable for
Children from 2 years,
public playgrounds etc.
Social / manual activities
Item number: 031580702
This Kaiser & Kühne product enables:




