Products
Sandworks
Select variant:
The most important information
| Age group ? | 2+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 12 persons |
| Activities ? | - |
Technical data
| Device length ? | 2,35 m |
|---|---|
| Device width ? | 1,95 m |
| Device height ? | 2,50 m |
| Free fall height ? | 0,60 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 290.00 kg |
| Heaviest single item ? | 30.00 kg |
| Minimum room length ? | 5,25 m |
| Minimum room width ? | 4,95 m |
| Minimum room height ? | 2,50 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 4,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 040x040x040 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Total height: approx. 2.50 m
Floor area: approx. 1.95 x 2.35 m
Minimum space: approx. 4.95 x 5.25 m (19 m²)
Platform heights: 0.20/0.60 m
Support post
Posts made of robinia plywood, cylindrically milled, Ø 120 mm. Unprotected end grain surfaces are covered with non-detachable stainless steel post caps. Stainless steel tubular base for the foundation and elevation of robinia roundwood posts, Ø 120 mm, below the play level. Post flush with the platform is sealed with a welded-on stainless steel round cap.
Platform floor
Platform floor made of boards, 30 mm thick and circumferential squared timber beams 45 x 100 mm. The dried sawn timber made of robinia is planed, bevelled and free of rotting knots. Force-fit floor fastening using special stainless steel brackets with a continuous bolt connection.
Attachments
- Lattice balustrade made of stainless steel tube, Ø 33.7 x 2 / 25 x 2 mm, one-piece welded construction
- Railing bracket, anti-roll, made of stainless steel tube, Ø 33.7 x 2 mm
- Pouring tube wall made of yellow HPL laminate with sand pouring tube including shut-off flap, fastened between stainless steel tubes Ø 33.7 x 2 mm
- Sand lift with rubber transport container and a 4 mm stainless steel chain, designed as a circumferential element so that the transport container cannot be pulled into neighbouring play areas or open spaces
- Stainless steel sand pouring pipe
- Gable roof, pitch 45°, made of brown, highly weather-resistant HPL laminate, 13 mm, fastened to roof frame made of stainless steel tube Ø 33.7 x 2 mm
Metal components: Stainless steel.
The robinia wood is treated with a water-repellent, breathable protective coating. In addition to protecting against moisture, this treatment also reduces cracking. The modular add-on parts transfer their forces directly to the uprights via a special adapter fastening. The screw connections are secured against unauthorised loosening by cover caps.
Foundations (client-provided)
7 units 0.40 x 0.40 x 0.40 m
Concrete volume: 0.45 m³
Assembly time
2 fitters 3.5 hours each
(without foundation)
Free fall height
0,60 m
Suitable for
Children from 2 years,
public playgrounds etc.,
Manual activities
Item number: 031330701
This Kaiser & Kühne product enables:




