Products
Sand play space
Select variant:
The most important information
| Age group ? | 1+ |
|---|---|
| Areas of application ? | Public playgrounds |
| Number of users ? | 27 persons |
| Activities ? | Manual activity, Slide, Social activity |
Technical data
| Device length ? | 6,90 m |
|---|---|
| Device width ? | 4,30 m |
| Device height ? | 1,75 m |
| Free fall height ? | 0,90 m |
| Platform heights | - |
| Total weight ? | 675.00 kg |
| Heaviest single item ? | 75.00 kg |
| Minimum room length ? | 10,40 m |
| Minimum room width ? | 7,35 m |
| Minimum room height ? | 1,75 m |
Assembly & Foundations
| Assembly time ? | 5,0 h |
|---|---|
| Number of fitters ? | 2 persons |
| Lifting gear required ? | - |
| Foundations | 040x040x040 |
Product Downloads
Product description
Technical data
Floor area: 4.30 x 6.90 m
Minimum space: 7.35 x 10.40 m (54 m²)
Total height: 1.75 m
Platform height: 0.80 m
Seat height: 0.90 m
Weight: 70 kg heaviest individual part
675 kg in total
Support post
Posts made of stainless steel tube Ø 120 mm covered with non-detachable stainless steel post caps. Connection of the modular add-on parts to the uprights using solid and fully welded stainless steel weld-in sleeves without protruding connecting elements.
Platform floor
Platform floor made of boards, 30 mm thick and circumferential squared timber beams 45 x 100 mm. The dried sawn timber made of robinia is planed, bevelled and free of rotting knots. Force-fit floor fastening using special stainless steel brackets with a continuous bolt connection.
Attachments
- Panel balustrade made of coloured, highly weather-resistant HPL laminate. Fastening between stainless steel tubes Ø 33.7 x 2 mm
- Add-on staircase with steps made of robinia 170 x 45 mm, screwed onto stainless steel frame Ø 33.7 x 2 mm. Pitch height of the steps 133 mm
- Stair railing made of stainless steel tube, Ø 33.7 x 2 mm, torsion-resistant
- Table: made of coloured, highly weather-resistant HPL laminate, 15 mm
- Crawl tunnel: Ø 56 cm, stainless steel sheet 2.5 mm
- Pouring pipe wall made of HPL laminate with sand pouring pipe including shut-off damper
- Sand edging made of robinia 95 x 30 mm, planed, bevelled and free of rotting knots
- Play and seat plate made of coloured, highly weather-resistant HPL laminate, 20 mm
- Attachable trough slide, 0.60 m wide, one-piece stainless steel construction, sheet thickness: 2.5 mm, with roll-off protection above the single-seat section
For your planning, please note that stainless steel slides should be orientated to the north-east or in the partial shade of trees due to the possible heating of the slide surface.
Metal components: Stainless steel. The robinia wood is treated with a water-repellent, breathable protective coating. In addition to protecting against moisture, this treatment reduces cracking.
The modular add-on parts transfer their forces directly to the uprights via a special adapter fastening. The screw connections are secured against unauthorised loosening.
Foundations (client-provided)
16 pcs. 0.40 x 0.40 x 0.40 m
1 piece 0.40 x 0.75 x 0.40 m
Concrete volume: 1.14 m³
Assembly time
2 fitters 5 hours each
(without foundation)
Free fall height
0,90 m
Suitable for
Children from 2 years,
public playgrounds etc.
social / manual activities.
Item number: 030251501
This Kaiser & Kühne product enables:




